"\r\n
  • +48 796 738 550, (pon- pt 8-16) Katowice Barbary 17
  • kontakt@wypozyczalniakarcher.com.pl

Motopompa do czego służy

Motopompa do czego służy

Motopompa – czyli tzw. pompa wirowa tworząca wraz z silnikiem spalinowym zespół do wypompowywania wody z trudno dostępnych miejsc lub takich w których nie można wykorzystać pomp elektrycznych lub ich wydajność jest zbyt mała. Samochody pożarnicze powszechnie wyposażone w motopompy ze względu na ich parametry pracy, mobilność oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Zapraszamy do wypożyczalni motopomp Katowice.

Motopompy mniejszej wydajnościach, do zastosowań domowych o wydajności do 2000l/minutę zasilane są silnikami jednocylindrowymi chłodzonymi powietrzem, natomiast większe o wydajnościach znacznie przekraczających 2000l/minutę zasilane są silnikami wielocylindrowymi chłodzonymi cieczą.

Motopompa to urządzenie składające się z agregatu prądotwórczego oraz pompy wody. Mała pompa tłokowa to integralna część motopompy i jest odpowiedzialna za przepompowanie wody.

Parametry najbardziej popularnych motopomp:

  • Wysokość ssania: do 8m poniżej poziomu 0
  • Długość węża tłoczącego do 25m
  • Waga od 60 do 150 kg
  • Zużycie paliwa od 2 do 4 l/h

Historycznie motopompy były wykorzystywane do gaszenia pożarów jednak ich rola maleje ze względu na pojawienie sią autopomp oraz rosnącą powszechność zbiorników wodnych w samochodach gaśniczych. Dzięki autopompom możliwe jest uzyskanie jeszcze lepszych parametrów oraz wyższego ciśnienia co umożliwia szybsze zdławienie pożaru w zarodku.

Jednak to nie oznacza nieprzydatności motopomp. Wręcz przeciwnie, stale są niezastąpionym narzędziem do wypompowania wody po zadaniach z piwnic, pól, studni, budów oraz innych miejsc w których wystąpiło tymczasowe podtopienie.

admin
admin