• +48 796 738 550, Katowice, ul. Siedliska 10
  • kontakt@wypozyczalniakarcher.com.pl

Nanoimpregnat hydrofobowy – co to jest?

Nanoimpregnat hydrofobowy – co to jest?

Co zrobić, aby zabezpieczyć swoją odzież oraz obuwie przed działaniem deszczu, śniegu czy chlapy? Jak zrobić, aby woda lub plamy nie wnikały? Odpowiedź jest prosta – możemy zaoferować Ci produkt, który tego dokona. Jednym produktem możesz ochronić swoje ubrania i obuwie przed przypadkowymi plamami .  Brzmi dobrze? Z pewnością tak jest. Rozwiązanie jest w tym, że należy utworzyć odpowiednią powłokę, która ochroni materiał . Jedynie za pomocą nanoimpregnatu hydrofobowego do tkanin i odzieży możesz uzyskać taki efekt. Jest to najnowocześniejszy dostępny na rynku preparat przeznaczony do impregnacji materiałów tekstylnych. Zabezpiecza on koszulki, koszule, marynarki, sukienki spodnie, kurtki  (w tym również kurtki z membranami oddychającymi), obuwie. Pole manewru jest wielkie, ponieważ można zabezpieczyć wszystko, co jest materiałem tekstylnym. Preparat nie zmienia struktury przedmiotu, jego koloru ani tekstury. Preparat nie zatyka porów, materiał wciąż „oddycha”.

Działanie preparatu polega na utworzeniu specjalnej chroniącej powłoki na materiale. Tworzona jest powłoka niewyczuwalna, która jednocześnie jest bardzo skuteczna, bo blokuje włókna przed wnikaniem wody oraz powstawaniem różnorakich plam. Nanocząsteczka jest fizycznie mniejsza od cząsteczki wody.  Nanoimpregnat hydrofobowy wnika we włókna zapewniając barierę przed wnikaniem wody lub plam na przykład z wina, kawy, soku, ketchupu czy błota. Według testów i badań impregnacja może zachowywać swoją trwałość do 2 lat.

Obuwie również jak najbardziej nadaje się do impregnacji. Można impregnować zarówno te zakładane codzienne jak i skórzane (typu nubuk) oraz górskie. W wymienionych butach mogą być stosowane membrany, które łączone są ze skórą licową, a ta ogranicza odprowadzanie wilgoci. Nie należy pastować takich butów. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest użycie nanopowłoki hydrofobowej, która zapewni właściwości wodoodporne przy jednoczesnym blokowaniu przepuszczalności.

Czym właściwie jest hydrofobowość?

Jest to zdolność związków chemicznych do odpychania cząsteczek wody. Cząsteczki stają się apolarne, czyli nie dają się zwilżyć. Wśród związków hydrofobowych można wymienić siarkę, parafinę, talk, węgiel kamienny, diament, złoto czy fluoryt. Gdy kropla wody tworzy na zabezpieczonej powierzchni idealną kulkę wówczas można mówić o najwyższych parametrach hydrofobowych i niewsiąkaniu wody. Dobrze przygotowane powierzchnie chronią materiał przed wodą i zabrudzeniami, a razem z nanotechnologią tworzą konkretną barierę.

Cechy nanoimpregnatu:

  • Łatwy w użyciu ,
  • Bezpieczny,
  • Wydajny,
  • Tworzy trwałą powłokę,
  • Zachowuje oraz odświeża właściwości oddychające,
  • Eliminuje problemy z wnikaniem wody oraz plam,
  • Ratuje starszą odzież przed przepuszczaniem wody.

Ponadto preparat oparty jest na wodzie, niepalny, nie zawiera fluoropochodnych węglowodoru ani lotnych związków organicznych. Jego skład został zaprojektowany tak, aby nie osłabiać włókien materiału, a zachowywać ich strukturę. Nie wymaga ciepła aby właściwości ochronne zostały naniesione, wystarczy osuszenie w temperaturze pokojowej.

Ważne

Wraz z upływem czasu odzież, która posiada klejone szwy osłabia się, a idąc dalej szwy stają się słabsze. W związku z tym nie zalecamy suszenia w suszarkach automatycznych.

Pamiętaj

W sklepach dostępnych jest wiele produktów do impregnacji. Bardzo często są one na bazie rozpuszczalników lub fluoropodobnych węglowodoru., a tym samym stanowią one zagrożenie dla środowiska i zdrowia użytkowników. Nanompregnat jest bezpieczny zarówno dla użytkownika jak i środowiska.

Zastosowanie

Po zaimpregnowaniu odzież można prać do około 4 razy w 40 oraz prasować wciąż zachowując jej właściwości ochronne. Ponadto chroniona odzież nie zmienia swojego koloru oraz jest odporna na chemiczne czyszczenie.  Materiał zachowuje się dokładnie tak jak przed impregnacją z jednym szczegółem – nie wsiąka brudu i plam. Środek jest neutralny dla zdrowia człowieka. Koszulki, koszule, marynarki, sukienki spodnie, garnitury, krawaty, kurtki skórzane oraz puchowe oraz z membranami typu Gore Tex, Texaore, Hyvent, Aquatex. Można również impregnować zewnętrzne warstwy kurtek lub spodni przeciwwiatrowych (softshell) oraz kurtek puchowych.

Użycie impregnatu

Do impregnacji Nadają się wszystkie produkty tekstylne. Natomiast jeśli chodzi o kurtki najlepsze są produkty  nowe, nieużywane. Gdy mamy do czynienia z kurtką, która była uprzednio prana należy odpowiednio ją przygotować do procesu impregnacji. Cząsteczki proszku przyciągają brud i wodę. Ważne jest, aby nie stosować płynów do płukania ani żadnych preparatów zawierających lanolinę, ponieważ bardzo źle wpływają na membranę, mogą doprowadzić do jej zniszczenia. Gdy na kurtce widoczne są zacieki lub plamy – podczas impregnacji je również utrwalimy. Aby zyskać pewność, że kurtka została odpowiednio zaimpregnowana a wcześniej ewentualnie wyprana należy pamiętać o kilku zasadach. Nie wolno prać w zwykłych proszkach, a tym bardziej płukać w płynie zawierającym lanolinę. Do prania należy używać tylko te produkty, które zalecił producent. Jeśli jednak poprzednie prania były wykonywane inaczej, kolejne należy wykonać w środku zalecanym przez producenta kurtki lub w szarym mydle (najlepiej zetrzeć na tarce i rozpuścić w wodzie, jednocześnie ją podgrzewając, a po ostudzeniu dodać do prania i dobrze wypłukać). Po wyschnięciu (lub częściowym wyschnięciu) można przystąpić do impregnacji.

Przed impregnacją należy zapiąć w kurtce wszystkie zamki, rzepy czy guziki. Środek najlepiej jest aplikować ręcznie. Impregnowaną rzecz należy rozłożyć na równej powierzchni. Preparat należy nakładać na zewnętrzną stronę materiału z odległości 15-20cm. Po aplikacji środka należy odczekać ok. 2 minuty, a następnie rozetrzeć go rękawicą foliową.

Ważne

W przypadku kurtek wodoodpornych trzeba pamiętać, żeby prać je zgodnie z zaleceniami producenta. Nie używaj do tego celu zwykłych detergentów – na rynku dostępne są specjalne płyny do prania tego typu odzieży. Nie używaj środków zmiękczających, ponieważ łuszczą one membranę. Kurtek wodoodpornych nie wolno wirować. Do prania w ostateczności można użyć szarego mydła. Piorąc kurtkę w zwykłym proszku może ona stracić swoje właściwości wodoodporne. Cząsteczki brudu przyczepione do materiału redukują jej zdolności odprowadzania wody. Kurtka staje się wówczas niejako plandeką a komfort użytkowania takiej kurtki spada do zera, ponieważ system termoaktywny przestaje działać.

Kolejnym rzeczą jest niszczenie membrany. Może ona się niszczyć przez mikrouszkodzenia lub przez upływ czasu. Szczególnie podczas prania w wyższych niż zalecane temperaturach może dochodzić do uszkodzeń powłoki.  Poszczególne warstwy się rozdzielają, a kurtka nie spełnia już swoich kryteriów przepuszczalności. Można dalej użytkować, jednak właściwości przypominają ortalion.

 

admin
admin